Blog

Su Arıtma Cihazı Nedir, Ne İşe Yarar?

blank

Susuz bir hayat düşünebiliyor musunuz? İmkânsız! Peki, tüm canlıların yaşam kaynağı olan su ihtiyacınızı nasıl karşılıyorsunuz? Ülkemizde su ihtiyacı genellikle evlere alınan damacanalar ya da marketlerden alınan şişe sular ile karşılanıyor. Fakat dünyadaki içilebilir su oranı gitgide azalıyor. Ayrıca su ihtiyacını bu şekilde karşılamak -siz farkında olmasanız da- bütçenizi olumsuz etkiliyor. Peki, bunun çözümü ne? Elbette ki teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza giren su arıtma cihazları!

Su Arıtma Cihazları Nasıl Tasarruf Sağlar?

Evinize her ay 5 adet 19 litrelik damacanada su sipariş ettiğinizi düşünelim ve damacanın tanesi 10 TL olsun. Bu durumda evde aylık 50 TL içme suyu masrafınız var demektir. Oysaki musluk suyunu arıtmayı tercih eder yani arıtma cihazı kullanırsanız aynı miktarda suyu yaklaşık 50 kuruşa mal edebilirsiniz. Yani her ay neredeyse 50 TL tasarrufta olursunuz!*

Su Arıtma Cihazı Nedir?

Anneleriniz, babalarınız, hatta belki de çocukluğunuzda siz, “Biz eskiden musluktan su içerdik.” cümlesini duymuş ya da söylemişsinizdir. Peki; artık neden evlerimizin, iş yerlerimizin musluklarından akan suyu içemiyoruz? Bunun nedeni tabii ki doğanın ve dolayısıyla su kaynaklarının kirlenmesi! Oysa musluğunuzdan akan suyu, içeriğinde bulunan zararlı içerikleri ayrıştırdıktan sonra içmeniz mümkün. İşte, bu ayrıştırmayı sağlayan yani musluk suyunu içilebilir hale getiren de su arıtma cihazları!

Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışır?

Musluğunuzdan akan suyu temiz, sağlıklı ve lezzetli hale getiren su arıtma cihazları, suyu tek aşamada değil, birkaç aşamanın ardından içilebilir kıvama getirir.

  • Su arıtma sistemlerinin ilk aşaması, sedement filtredir. Bu filtre; musluktan akan sudaki tortuları, çamuru ve kumu arındırır. Sedement filtreden geçen su, granül aktif karbon filtreye iletilir.
  • Tanecikli aktif karbon partiküllerden oluşan bu kısımda su, klordan ve suya koku veren gazlardan arındırılır.
  • Bir sonraki aşama ise aktif karbon filtredir. Blok halinde bulunan karbon; suyu renk, tat ve koku bakımından iyileştirerek membran filtreye iletir.
  • Membran filtre, su arıtma cihazlarında yer alan en önemli bölümlerden biridir. Su bu bölümde kimyasallardan, bakterilerden ve mikroplardan tamamen arınır. Temiz su elde etmenizde büyük katkısı bulunan bu filtre, milimetrenin 10 milyonda 1’i kadar küçük gözeneklere sahiptir. Bu gözeneklerden organizmaların geçme şansı yoktur.
  • Membran filtrede tamamen arınan su, bu aşamadan sonra su tankına iletilir. Su tanklarının konumu, cihazdan cihaza farklılık gösterebilir. Örneğin evlerde kullanılan küçük su arıtma cihazlarında su tankı ürünün içerisinde, daha büyük ürünlerde ise cihazdan harici olarak bulunabilir.
  • Bataryanızı açtığınızda su deposu içerisinde bulunan su, sistem içerisinden itilerek musluğunuzdan akar. Fakat bazı su arıtma cihazlarında post mineralize karbon filtre de bulunur. Bu filtre, Hindistan cevizi kabuğu sıkıştırılarak oluşturulur ve suyun vücudunuz için gereken mineraller bakımından zenginleşmesini sağlar.

Bu 5 aşamalı cihazların yanı sıra su arıtma cihazı 8 aşamalı ya da 7 aşamalı da olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir