Su yumuşatma,endüstriyel su arıtma cihazları satın almadan önce  aşağıdaki  hususların araştırdığınız takdirde daha sağlıklı seçim yapabilirsiniz.  

1.     Eğer kullanım amacı sadece kireç değilse daha detaylı su kullanılacaksa öncelikle suyun kimyasal analizi yaptırılmalı. Sadece kireç için yumuşatma sistemi alınacaksa suyun sertlik derecesini sertlik kiti ile belirleyebilirsiniz.Suyun iletkenliği de alınacaksa özellikle suyun iletkenliği, silikat değeri, alkalinite değeri, çözünmüş demir – mangan gibi su değerleri hakkında kesin bilgi edinilmelidir.Bunun sebebi ise sistem kurulmadan önce alınacak su numunesinde sistemin daha sağlıklı çalışması açısından önemlidir.

2.     Suyun İletkenliği ters ozmoz sistemi ile düşürülür.Ancak çok yüksek ise zaten su yumuşatma satın almak çözüm değildir.  Yüksek iletkenliği sular korozif olduğundan işletmeye zarar verir.  İşletmenin suyu yüksek iletkenlikte ise su yumuşatma cihazı yerine ters ozmoz su arıtma cihazları tercih edilmesi uygun olur.

3.     Suda Silikat miktarı yüksek ise işletmenizin kullanım alanına göre, yine çözüm ters ozmoz su arıtma cihazıdır, çünkü su yumuşatma cihazları bu minerali gideremez. Silikat buhar kazanına,teflon tencere fabrikası,iplik kumaş boyama fabrikası, soğutma kulesine ve iplik boyama gibi bazı kimyasal kullanarak çalışan proseslere çok zarar verir.  

4.     Suda demir ve mangan varsa, su yumuşatama cihazı öncesinde  bunların giderilmesi için ön şartlandırma yani aktif karbon sistemi yada kum filtrasyon sistemi de satın alınmalıdır.

5.     Yumuşatılacak suyun debisi hesaplama yaparken azami m3/saat yerine m3/gün olarak belirlenmelidir. Bunun sebebi saatte alınacak su miktarında yanılma payı yüksek olması sebebiyle gün bazında hesaplama yapılması bu bilgilere göre su yumuşatma cihazı kapasitesi seçilir.

6.     Ham suyun kirlilik türü ve miktarı alınacak su numunesinde mutlaka çamur olup olmadığı gözle görülür şekilde belirlenmelidir. Buna göre su su yumuşatma öncesi kum filtrasyon veya  ne tür bir filtrasyon yapmak gerekliliğinin ayrıca araştırılması ve su su yumuşatma öncesi su filtresinin de satın alma listesine eklenmesi işletme ile su yumuşatma cihazının daha sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır.

7.     Rejenerasyon (yani yumuşatma cihazı ters yıkama yaparken) tuzu olarak kullanılacak tuzun türüne de su su yumuşatma satın alırken karar verilmelidir. Çünkü tuz içindeki katılar çok yollu otomatik vanaları kısa zamanda bozar. Bu durumda tuz alırken aircheck dediğimiz tuz kovasına süzek koymayı unutmayın.Otomasyonu çok yollu vana ile sağlanan su yumuşatmalarda YÜKSEK ÜCRETLİ çok temiz veya rafine tuz kullanılması önerilir.

8.     Su yumuşatma cihazlarında kapasitesini, ayrıca tek tanklı mı yoksa “tandem” mi seçimini yapabilmek için işletme 24 saat şeklinde mi çalışıyor yoksa belirli saatlerde mi çalışıyor burası çok önemli.İşletme şartlarına göre karar vermek maliyet olarak tandem sistemde 2 tüp kullanıldığı için eğer belirli saatlerde çalışıyor ise 1 tüp ile su yumuşatma cihazı seçimi yapabiliriz.Yumuşatılan su bir depoya mı akacak? Bu deponun hacmi kaç saatlik su ihtiyacını karşılıyor? Yoksa yumuşatılmış su doğrudan işletmeye mi beslenecek? 24 saat kesintisiz su üretmek gerekli mi? Gibi bilgiler bize su yumuşatma cihazı yıkamaya geçtiğinde eğer tek tük ile çalışıyor ise tank yıkama esnasında işletmeye suyu beslemesi gerekir

Yukarıdaki maddeler tam olarak belirlendikten sonra, bu bilgiler ışığında su yumuşatma satın alınırken cihazın aşağıdaki özellikleri üzerinde de durulmalıdır:

KAÇ SAATTE BİR REJENERASYON: Su yumuşatma tankları içine konacak olan reçine miktarı bu süre ile doğrudan orantılıdır. Sebebi 100 ton kapasitemiz var 250 litre reçine ile kurulacak ancak biz maliyetten kaçıp 100 litre reçine ile kurtarmaya çalışırsak su yumuşatma cihazı günde 1 defa yıkama yapacaksa 4 defa yıkama yapar.Haliyle reçine ömrü kısalır.Su yumuşatma cihazı reçineleri çok sık değişmez.İlk kurulum esnada su yumuşatma cihazı kapasitesine göre reçine belirlenirse daha sağlıklı ve uzun ömürlü olur. ” 
REÇİNE KALİTESİ: Bir kaç marka reçine 8 sene kadar bozulmadan görev yapabiliyor. Bunu anlamamız için torba üzerinde iodin değeri vardır.Yüksek iodin değerli reçineler tercih edebilirsiniz.

SU YUMUŞATMA İÇİNDEKİ SU HIZI: Reçine türüne ve suyun kimyasal karakterine göre su hızı tayin edilir.  Bu hıza göre su yumuşatma tankı çapı hesaplanır.  “UCUZ” düşüncesi ile çapı küçük olan su yumuşatma  seçilirse su hızı yüksek olur ve cihaz suyu tam yumuşatamaz veya çok sık rejenerasyon yaptığı için reçine ömrü kısa olur.

TANK İÇİNDE ÜST VE ALT SU DAĞITIMI: “Fıskıye” adı da verilen alt-üst su dağıtımının iyi tasarlanmaması durumunda reçinelerin bir kısmı görev yapmaz, hatta bazen suyun tank içindeki hareketi reçinelerin huni şekli almasını sağlar.  Huni şekli oluştuğunda reçinelerin büyük bir kısmından su geçmez ve cihaz suyu yumuşatamaz.  
SONUÇ: 

Yukarıda anlatmaya çalıştığımız şekilde, su yumuşatma seçimi ve satın alınması detaylı araştırma gerektirir.Mutlaka konu ile ilgili profesyonel bir ekip tarafından yapılmasında fayda vardır.Ancak o işi yapacak ekibin bilgisi daha önce kurmuş olduğu yerler ve referanslarının olmasına da bakılmalıdır.Piyasada bu şekilde su yumuşatma ve yüksek kapasiteli ters ozmoz cihazı kurulumu yapan firma sayısı çok az.

Ev tipi su arıtma cihazı kurulumu yapan veya satan bir firma gelip ben bu işten anların deyip sizi zor duruma düşürecek bir durum ortaya çıkarmasın. Aceleye getirmeden ve “UCUZ OLSUN” fikrinden mutlaka uzak durarak, yukarıda tarif edildiği şekilde yapılacak bir araştırma sonucunda işletmeye en uygun su yumuşatma temin edilebilir.  Bu araştırma sonucu yapılacak satın almada, “El Kumandalı Vanalar” yani mekanik dişli yumuşatma başlıkları  ile donatılmış bir su yumuşatma satın almanızı hiç önermiyoruz.  Çünkü, el kumandası ile çalışan su yumuşatmanın işletilmesinde çok hatalar yapıldığına şahit oluyoruz.Sebebi eski tip mekanik dişli olması piston arızaları veya oringlerin yırtılması gibi  ve bunun sonucunda işletmeye sert su veya tuzlu su gidiyor ve işletme çok zarar görüyor.